Diabēts

Diabēts

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kas izpaužas kā augsts cukura (glikozes) līmenis asinīs, ko izraisa insulīna disbalanss. Organismam piemīt automātiska insulīna līmeņa regulācija, kas reaģē uz cukura līmeni asinīs, kā pamatā ir mūsu uzturs un dzīvesveids. 

Cukura diabēta gadījumā rodas šīs automātiskās regulācijas darbības traucējumi un insulīna līmenis var nokrist līdz bīstami zemam līmenim. Ilgtermiņā augsts glikozes līmenis asinīs var novest pie nopietnām veselības problēmām. Augsts glikozes līmenis asinīs katru gadu izraisa aptuveni 3,4 miljonu cilvēku nāvi visā pasaulē. Tas ir skaitlis, kas pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm vēl pirms 2030. gada būs divkāršojies.

Ir dažādi cukura diabēta veidi21. tipa cukura diabētu

parasti izraisa autoimūna reakcija, kuras ietvaros organisma aizsardzības sistēma mums vēl pilnībā neizprotamu iemeslu dēļ uzbrūk šūnām, kas ražo insulīnu. Cilvēkiem ar 1. tipa cukura diabētu organisms saražo ļoti nelielu insulīna daudzumu vai neražo to vispār, tāpēc, lai kontrolētu glikozes līmeni asinīs, jāveic insulīna injekcijas. Bez papildu insulīna 1. tipa cukura diabēta pacienti nespētu izdzīvot.

2. tipa cukura diabēts

veido vismaz 90% visu cukura diabēta slimības gadījumu. To raksturo insulīna rezistence un/vai relatīvs insulīna deficīts.
2. tipa cukura diabēta pacienti gadiem ilgi var nezināt par slimības esamību. Bieži vien tā ir saistīta ar aptaukošanos/lieko svaru, kas var izraisīt insulīna rezistenci un novest pie augsta glikozes līmeņa asinīs. Sākotnēji 2. tipa cukura diabēta pacienti bieži vien var kontrolēt slimību, veicot fiziskas aktivitātes un lietojot veselīgu uzturu. Taču laika gaitā lielākajai daļai pacientu ir nepieciešams lietot perorālos medikamentus vai insulīnu.

Gestācijas cukura diabēts (GCD)

ir diabēta forma, kas izpaužas kā augsts glikozes līmenis asinīs grūtniecības laikā. Šis cukura diabēta veids parādās vienā no 25 grūtniecības gadījumiem visā pasaulē un var radīt komplikācijas gan mātei, gan bērnam.

GCD pacientes var uzturēt nepieciešamo insulīna līmeni asinīs un dzīvot normālu dzīvi, izglītojoties par šo slimību, atbilstoši to ārstējot un ievērojot veselīgu dzīvesveidu.

Pašreiz aptuveni 10 % (jeb 60 miljoni cilvēku) Eiropas iedzīvotāju ir cukura diabēts, un šis skaitlis pieaug galvenokārt aptaukošanās, fizisku aktivitāšu trūkuma un neveselīga uztura rezultātā.3

X

Mēs izmantojam sīkfailus mūsu tīmekļa vietnes satura nodrošināšanai/optimizācijai, kā arī analītiskiem/pielāgošanas mērķiem. Turpinot apskatīt mūsu tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu izmantošanas noteikumiem. Jūs jebkurā brīdī varat atsaukt piekrišanu. Ja vēlaties uzzināt vairāk par mūsu sīkfailiem un to dzēšanu, aicinām jūs iepazīties ar mūsu sīkfailu politiku un datu privātuma politiku.

OK