Sirds un asinsvadu slimības

Sirds un asinsvadu slimības

Sirds un asinsvadu slimības (SAS) ir attiecināmas uz veselības problēmām, kas ietekmē sirdi vai asinsvadus, kas ir visbiežāk sastopamais nāves iemesls un patoloģisku slimību cēlonis Eiropā. Katru gadu Eiropā tiek reģistrēti 11 miljoni sirds un asinsvadu slimību gadījumi. Kopumā Eiropā ir gandrīz 49 miljoni cilvēku, kuri cieš no sirds un asinsvadu slimībām1.

Galvenie SAS riska faktori ir smēķēšana, augsts holesterīna līmenis un alkohola lietošana. Citi ietekmējošie faktori ietver sirds un asinsvadu slimību vēsturi ģimenē, fizisku aktivitāšu trūkumu, aptaukošanos un cukura diabētu.


Atriālā fibrilācija (AF)

Atriālā fibrilācija ir sirdsdarbības ritma traucējumi, kas izpaužas kā ātra un neregulāra ātriju darbība. Slimības simptomi ir nogurums, reiboņi, elpas trūkums un sirdsklauves (sirdspukstu izteikta sajušana). Dažiem AF pacientiem var būt nepieciešami medikamenti kā beta blokatori vai pretaritmijas zāles, kas palīdz kontrolēt sirdsdarbības ātrumu un ritmu.3

Ģimenes hiperholesterinēmija (ĢH)

Ģimenes hiperholesterinēmija (ĢH) ir ģenētiska slimība, kas izraisa ļoti augstu holesterīna līmeni. Lielāko daļu sirds un asinsvadu slimību izraisa galvenie riska faktori, bet ĢH izceļas šo slimību grupā, jo tā ir iedzimta ģenētiska slimība, ko izraisa gēnu defekts. Apvienotajā Karalistē šī slimība ir vienam no 250 iedzīvotājiem. ĢH var būt sarežģīti diagnosticēt un šai slimībai nav pretlīdzekļu, taču ir pieejami ārstēšanas veidi, kas var samazināt sirds slimību, infarkta vai insulta rašanās risku. Šīs slimības simptomu mazināšanā var palīdzēt medikamenti, ko sauc par statītiem, kombinācijā ar veselīgu uzturu un svara samazināšanu/kontroli, kā arī daudz fizisku aktivitāšu.4

Citu sirds un asinsvadu slimību piemēri:

  • Sirdslēkme – tiek bloķēta asinsrite uz sirds muskuli. 
  • Sirds mazspēja – sirds nespēj pienācīgi sūknēt asinis. 
  • Stenokardija – sāpes krūtīs, ko izraisa traucēta asinsrite uz sirds muskuli.
  • Insults - tiek pārtraukta asins padeve smadzeņu daļai, kas var izraisīt smadzeņu bojājumus un pat nāvi.

1http://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Fact-sheets/About-Cardiovascular-Disease-in-Europe
2http://www.world-heart-federation.org/resources/risk-factors/
3http://www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/atrial-fibrillation
4http://www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/familial-hypercholesterolaemia
X

Mēs izmantojam sīkfailus mūsu tīmekļa vietnes satura nodrošināšanai/optimizācijai, kā arī analītiskiem/pielāgošanas mērķiem. Turpinot apskatīt mūsu tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu izmantošanas noteikumiem. Jūs jebkurā brīdī varat atsaukt piekrišanu. Ja vēlaties uzzināt vairāk par mūsu sīkfailiem un to dzēšanu, aicinām jūs iepazīties ar mūsu sīkfailu politiku un datu privātuma politiku.

OK